Szabály szabály hátán: mondják az orvosok, a védőnők, az életmódguruk, a fitneszistenek, a dietetikusok, a lélekgyógyítók, az önjelölt spirituális vezetők. Ha “csak” egészséges akarsz lenni, akkor is hosszas listákat kell írnod arról, hogy mit nem szabad, egy másik listára meg összegyűjteni azt, ami ajánlott.
Szerencsés esetben a két listán átfedések is vannak, de nem ritkák az egymásnak ellent mondó tanácsok sem. Egészségesnek lenni azonban az élet egyik legfontosabb dolga – cél és eszköz is egyben.
Nem szeretem a kőbe vésett szabályokat. Ezek általában nem vesznek tudomást az emberről, az egyéniségről. Minél személyre szabottabb valami, annál jobban beválik, ezért aztán érdemes kísérletezgetni, több dolgot kipróbálni. És persze az egészséghez hozzátartozik az is, hogy ha valami nem válik be, akkor nem kell mindenáron ragaszkodni hozzá, mert “majd működik” (vagy mert éppen a szomszéd Manci néni menyének működött)! Nyugodtan lehet váltani, változtatni. Azonban arra is ügyelj, hogy minden “programnak” kell egy bizonyos átfutási idő, amíg meglátod, hogy mennyire jól illeszkedik az a te életedbe. Ez általában és minimum 3 hónap. Ezalatt biztosan észreveszed majd a változásokat, akár pozitívak, akár negatívak.
Úgyhogy szabályok helyett íme néhány alapelv, sorvezető, amelyek alapján lehet intézni a továbbiakat.
- Ne mérgezd magad! Lehet nyomatni, hogy ne dohányozz, ne drogozz, ne pálinkázz, ne kávézz, a fehér liszt maga a sátán és a húsevéstől egyenesen az emésztési pokolba kerül az ember, de legalább annyi történet kering arról, hogy valaki bácsikája masszív, évekig tartó ivás, cigizés és szalonnazabálás után, 98 évesen halt meg (de csak azért, mert a fejére esett egy meteor). Vannak általánosan elfogadott “mérgek”, de ha te úgy érzed, hogy ezek kellenek a kiegyensúlyozottságodhoz, vagy ahhoz, hogy jobban érezd magad, akkor ne mondj le róluk! Rosszabbat teszel magaddal, ha folyamatosan sóvárogsz, mint azzal, ha igenis megiszol egy kávét vagy rituálisan elmajszolsz egy brióst. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy melyik “méregnek” milyen hatásai vannak a szervezetedre, mit jelent függőnek lenni, mivel jár együtt, ha elhagyod az adott szert. Amit én javaslok: szokj le a cigarettáról, ne kábítószerezz,alkoholt csak mértékkel és jó minőségben, és csökkents a finomított szénhidrátok mennyiségét az étrendben. Amit pedig érdemes szem előtt tartani: mindent mértékkel!
- Ne száradj ki! Azt mindenki szajkózza, hogy mennyire fontos az elegendő folyadék. De mennyi is az elég? Mindenképpen le kell nyomni a két litert? Először is, legyél tisztában a saját szokásaiddal, igényeiddel. Lehet, hogy nem szereted a vizet, de naponta 3 tányér levest eszel (nem a megáll-benne-a-kanál gulyásra gondolok). Vagy minden reggelt három grapefruittal indítasz. A szükséges folyadékmennyiséget sok minden befolyásolja, a testsúlyodtól a szedett gyógyszereken át addig, hogy épp milyen kint az idő. A legbiztosabb módszer arra, hogy megtudd, elegendő folyadékot fogyasztasz: ellenőrizd, hogy mennyit jársz pisilni és hogy milyen színű a vizeleted. Minél sötétebb, annál rosszabb – tehát a mélysárga szín azt jelenti, hogy nem iszol eleget. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy nemcsak a tiszta víz csillapítja a szomjat, a gyümölcstea ugyanolyan jó (és lehet, hogy mást szívesebben iszol).
- Ne kövess hóbortokat! Nem hiszem, hogy bármilyen olyan diéta, fogyókúra, életmódterv, edzésprogram hosszú távon is működőképes, aminek speciális, levédett neve van. Ezek általában nagyon jól hangzanak és természetesen működnek is, de az esetek nagy részében egysíkúak (és nem is mindig azért működnek, amiért mi azt hisszük). Ezek az elnevezések csak reklámfogások, és a neked szimpatikus alapelveket név nélkül is alkalmazhatod. Ráadásul jobban jársz akkor, ha megismered a saját tested működését és saját magadnak állítasz össze egy-egy programot! Mi a lényeg? Legyél következetes és kitartó.
- Ne lustulj el! Se testileg, se szellemileg. Nagyon jó, hogy meg van mondva, hogy naponta egy órát kell mozogni, de azt sehol nem láttam még leírva, hogy az agyadat is legalább ennyi ideig kellene tornáztatni. A napi egy óra testmozgás sem szentírás, van, akinek több esik jól, van akinek kevesebb (azért a napi 30 percet jó lenne tartani…) Legyen inkább egy heti cél, azt jobban el lehet osztani. Mondjuk, hetente 6-8 óra. Az agyturbóra pedig ott a keresztrejtvény, az olvasás, a sudoku, a társasjátékok és még rengeteg minden, ami aktív gondolkozást követel az embertől.
- Pihenj eleget! A kötelező napi nyolc óra alvás nagyon jól hangzik, de egyáltalán nem megfelelő mindenkinek – sőt. A legtöbb esetben vagy többre, vagy kevesebbre van szükséged és még ez a mennyiség is folyamatosan változik (pl. én télen általában többet alszom, mint nyáron). Ja, és nagyon, nagyon kevés olyan dolog van, ami miatt megéri túlhajtanod magad…
- Ne hanyagold el magad! Ápold, óvd, gondozd a testedet – bármennyire is igaz az a mondás, hogy a szépség belülről fakad, egyáltalán nem árt, ha ez “kívül” is látszódik. A legtöbben jobban érezzük magunkat (sőt az önbizalmunkat is pillanatok alatt megnöveli), ha csinosak, tiszták vagyunk. Az elhanyagoláshoz az is hozzátartozik, hogy nem figyelsz oda a tested jelzéseire, nem mész orvoshoz, húzod-halasztod a szűrővizsgálatokat, inkább együtt élsz a fájdalommal, a kellemetlenségekkel. Elképesztő, hogy mennyire nem merünk orvoshoz fordulni, pedig a kínos (vagy legalábbis annak gondolt) problémákra is van megoldás, csak éppen meg kell tenni az első lépést. És ehhez tartozik az is, hogy véded magad, ha arra van szükség: leégés ellen, fertőzések ellen, nemi betegségek ellen. Elég veszély van az életben, minek feleslegesen kockáztatni?
- Ne dőlj be semminek gondolkodás nélkül! Az agyad a legtöbbet használt, ugyanakkor talán a legelhanyagoltabb szerved. Szerintem az emberek nagy része sokkal kevesebbet gondolkodik, mint kellene, emiatt pedig olyan dolgokat is elhisz, amelyek egyértelműen hamisak. Iszonyatos mennyiségű információ zúdul ránk naponta, és meglehetősen kevesen vagyunk, akik ezekből képesek szelektálni. Nagyon jól tudom, hogy az ellentmondásos információkból nehéz kihámozni azt, ami a valóság – és a legtöbbször ráadásul mindkét elmélet igaz valamennyire. Ha azonban valaki gondolkozik, összerakja magában az olvasott, hallott dolgokat, akkor meg tudja találni azt, ami számára logikus és hihető.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: